Azi, este ziua Botezului Domnului nostru Iisus Hristos, o zi mare în care ceruruile se deschid şi multe din dorinţele noastre se împlinesc.
În fiecare an pe 19 ianuarie, creștinii ortodocși sărbătoresc Botezul Domnului sau Boboteaza– una din cele 12 sărbători creştine mărețe şi luminoase. În această zi Mântuitorul Iisus Hristos a fost botezat, la vârsta de 30 de ani, de către Sfântul Ioan Botezătorul, în râul Iordan. Conform tradiției, astăzi se sfințește apa care este numită și Agheasma Mare, considerată miraculoasă și leac împotriva bolilor.
Dragi creștini, fie ca Botezul Domnului să vă aducă tuturor pace și sănătate, lumină și bucurie. De Sfânta Sărbătoare să deschidem ușa sufletului pentru rugăciuni și credință, iar inima pentru speranță, fericire și binecuvântare.

Citește și alte articole
Vizita Președintelui raionului Rezina, Teodor Cuculescu, la Meșeni
Președintele raionului Rezina continuă vizitele în teritoriu
Ședința de antrenament a Comisiei pentru Situații Excepționale a raionului Rezina: Priorități pentru siguranța comunității în anul 2026
Vizita Președintelui raionului Rezina, Teodor Cuculescu, la Gordinești
Vizita Președintelui raionului Rezina, Teodor Cuculescu, la Lalova
ANUNȚ PRIVIND RELUAREA CIRCULAȚIEI TRANSPORTULUI RUTIER