Hotărârea nr. 03 a Comisiei raionale pentru Situații Excepționale din 23 martie 2020

         În temeiul Legii nr. 212/2004 privind regimul stării de urgenţă, de asediu şi de război, Dispoziției nr. 1 din 18 martie 2020 a Comisiei pentru Situații Excepționale a Republicii Moldova și examinând  informația conducătorilor IMSP „Centrul de Sănătate Rezina”, IMSP „Spitalul Raional Rezina” și al Centrului de Sănătate Publică Orhei privind situația epidemiologică la infecția cu COVID-19, Comisia...

Hotărârea nr. 02 a Comisiei raionale pentru Situații Excepționale Rezina din 20 martie 2020

         În temeiul Legii nr. 212/2004 privind regimul stării de urgenţă, de asediu şi de război, Dispoziției nr. 1 din 18 martie 2020 a Comisiei pentru Situații Excepționale a Republicii Moldova și examinând informația conducătorilor IMSP „Centrul de Sănătate Rezina”, IMSP „Spitalul Raional Rezina” și al Centrului de Sănătate Publică Orhei privind situația epidemiologică la infecția cu COVID-19, Comisia pentru...

Sedință operativă pe vreme de stare de urgență

         Chiar dacă țara se află în stare de urgență urmare a situației creată la infecția cu coronavirus de tip nou COVID-19, angajații structurilor Consiliului raional Rezina, ai Aparatului președintelui raionului se străduie să facă față sarcinilor, evident, cu respectarea măsurilor de siguranță, impuse de starea de fapt. Astfel, în timpul ședinței operative din dimineața zilei de luni, președintele raionului, Valeriu Ciorici,...



Rezultatele alegerilor locale generale în raion

     Duminica trecută, în Republica Moldova s-au desfășurat alegeri locale generale și alegeri parlamentare noi în 4 circumscripții electorale uninominale. Cu o rată de participare mai scăzută decât în scrutinele anterioare, cetățenii țării i-au ales pe o parte dintre primari, pe consilierii locali și cei raionali. Pe 03 noiembrie curent, în localitățile, în care nici unul dintre pretendenții la funcția de primar nu a acumulat mai mult de 50% din sufragii, va fi organizat și desfășurat turul II de scrutin.

    La consumarea scrutinului, procesarea tuturor celor 41 de procese-verbale au conturat următorul tablou în raionul Rezina: rata de participare la vot a constituit 48,26%, depășind media pe țară (41,68%). Exprimată în cifre, aceasta echivalează cu 18581 de votanți. În ziua alegerilor locale generale, în raionul Rezina mai active s-au dovedit a fi femeile, care au mers la vot în număr de 9767 sau 52,56%. Numărul bărbaților-votanți a fost de 8814 sau 47,44%.

    Și în raionul Rezina, la fel ca și în țară, cei mai pasivi s-au dovedit a fi tinerii cu vârste cuprinse între 18-25 de ani - 1273 de persoane sau 6,85% din totalul votanților. La polul opus s-au clasat alegătorii de 56-70 de ani - 6030 sau 32,45%.

    Dacă e să ne referim la preferințele alegătorilor vizavi de candidații pentru funcția de consilier raional, apoi opțiunile acestora au fost următoarele:

    - pentru Blocul Electoral "ACUM" DA și PAS au votat 4592 de alegători sau 25,69%;

    - pentru PSRM - 4248 sau 23,76%;

    - pentru PDM - 3631 sau 20,31%;

    - pentru PP "ȘOR" - 1068 sau 5,97%;

    - pentru PCRM - 1002 sau 5,61%;

    - pentru PPEM - 887 sau 4,96%;

    - pentru PLDM - 846 de voturi sau 4,73%.

    Amintim că printre pretendenții la funcția de consilier au fost înregistrați și 4 candidați independenți, nici unul dintre ei, însă, nu a depășit pragul electoral necesar pentru a accede în forul legislativ raional. În acest caz, preferințele s-au repartizat astfel:

    - pentru candidatul independent Ion Perciun au votat 428 de alegători sau 2,39%;

    - pentru Serghei Macrii - 392 sau 2,19%;

    - pentru Galina Gavrilița - 256 sau 1,43%;

    - pentru Olesea Maximciuc - 214 voturi sau 1,20%.

    Astfel, în componența Consiliului raional, care numără 27 de persoane, au acces următorii foști candidați:

    - Lupașcu Victor (Blocul Electoral "ACUM");

    - Ciorici Valeriu (PSRM);

    - Graur Eleonora (PDM);

    - Bagrin Serghei (BE "ACUM");

    - Rotari Valentin (PSRM);

    - Negură Oleg (PDM);

    - Grigor Vasile (BE "ACUM");

    - Silenco Andrei (PSRM);

    - Bârcă Vasile (PDM);

    - Druță Stepanida (BE "ACUM");

    - Burunsus Margarita (PP "ȘOR");

    - Gangal Alexandr (PSRM);

    - Godoroja Andrei (PCRM);

    - Stavinschi Liuba (BE "ACUM");

    - Cuculescu Teodor (PDM);

    - Tatarov Simion (PPEM);

    - Anatolie Covalenco (PSRM);

    - Scutaru LIvia (PLDM);

    - Olaru Serghei (BE "ACUM");

    - Lazari Lidia (PDM);

    - Balan Leonid (PSRM);

    - Duca Alexei (BE "ACUM");

    - Onu Lidia (PSRM);

    - Racu Angela (PDM);

    - Țurcan Alexei (BE "ACUM");

    - Goncear Irina (PP "ȘOR");

    - Manoli Gheorghe (PSRM).

    Locuitorii a 13 primării din raion și-au ales primarii pentru următorii patru ani în primul tur de scrutin. 6 primari dintre aceștia au candidat din partea PDM:

    - satul Meșeni - Mardari Efim, votat de către 225 de alegători sau 68,39%;

    - comuna Mincenii de Jos - Stog Ion (283 de voturi sau 81,79%);

    - satul Otac - Duca Igor (145 de voturi sau 54,31%);

    - satul Trifești - Budurin Mihail (298 de voturi sau 86,88%);

    - satul Cuizăuca - Țurcan Ion (331 de voturi sau 55,54%);

    - satul Echimăuți - Marco Igor (533 de voturi sau 66,29%).

    2 primari noi-aleși au candidat din partea Blocului Electoral "ACUM":

    - satul Mateuți - Ursachi Angela (616 voturi sau 66,45% din sufragii);

    - satul Peciște - Bivol Vasile (353 de voturi sau 55,50%).

    Alți 2 primari au candidat din partea PSRM:

    - satul Bușăuca - Donica Mihail (296 de voturi sau 54,61%);

    - comuna Sârcova - Tcaci Ivan (450 de voturi sau 54,81%).

    3 primari au trecut pragul electoral candidând independent:

    - satul Ignăței - Călăraș Alexandru (446 de voturi sau 53,22%);

    - satul Lipceni - Pleșco Aurel (165 de voturi sau 64,71%);

    - comuna Horodiște - Iurcu Dorel (502 voturi sau 100% din sufragii).

    Recent, Comisia Electorală Centrală a stabilit pentru data de 03 noiembrie 2019 desfășurarea turului al doilea de scrutin pentru alegerea primarilor în 384 de localități din Republica Moldova.

    În buletinele de vot vor fi înscriși primii 2 candidați, care au întrunit cel mai mare număr de voturi la alegerile din 20 octombrie 2019. Înscrierea în buletin a celor doi candidați se va face în ordinea descrescătoare a numărului de voturi acumulate în primul tur de scrutin. Dacă unul dintre cei doi candidați se va retrage din cursa electorală până cel târziu cu 7 zile înainte de ziua votarii, scrutinul se va desfășura între candidatul rămas și următorul candidat, care a acumulat cel mai mare număr de voturi în primul tur de scrutin.

    În raionul Rezina, vor fi chemați din nou la urne pe 03 noiembrie locuitorii a 12 primării pentru a-și face opțiunea în favoarea unuia dintre cei doi concurenți electorali înscriși în liste și care la alegerile din duminica trecută au înregistrat următoarele rezultate:

    *comuna Rezina:

    - Tatarov Simion (PPEM), care în rezultatul alegerilor de duminică a acumulat 1523 de voturi sau 34,08% din sufragii;

    - Rotari Valentin (PSRM), 861 de voturi sau 19,27%;

    *comuna Lalova:

    - Iftodi Veaceslav (PSRM), 296 de voturi sau 48,84%;

    - Gotornicean Mihail (PDM), 246 de voturi sau 40,59%;

    *satul Păpăuți:

    - Stoler Oleg (independent), 239 de voturi sau 46,86%;

    - Rusnac Iurie (BE "ACUM"), 130 de voturi sau 25,49%;

    *comuna Pereni:

    - Marchitan Dumitru (PSRM), 128 de voturi sau 45,07%;

    - Josan Ghenadie (independent), 72 de voturi sau 25,36%

    *comuna Pripiceni-Răzeși:

    - Frunza Iacob (PDM), 226 de voturi sau 44,49%;

    - Guzun Vasile (PLDM), 113 voturi sau 22,24%;

    *comuna Saharna No-uă:

    - Macrii Victor (PSRM), 229 de voturi sau 35,50%;

    - Macrii Maria (independent), 163 de voturi sau 25,27%;

    *comuna Solonceni:

    - Chirtoacă Anatolie (BE "ACUM"), 190 de voturi sau 30,11%;

    - Burdujan Valentina (PLDM), 155 de voturi sau 24,56%;

    *comuna Țareuca:

    - Gaidibadi Ghenadie (BE "ACUM"), 494 de voturi sau 49,15%;

    - Olari Mihail (PCRM), 284 de voturi sau 28,26%;

    *satul Cinișeuți:

    - Bordian Serghei (PSRM), 477 de voturi sau 42,18%;

    - Corovai Victor (independent), 347 de voturi sau 30,68%;

    *satul Cogâlniceni:

    - Popel Vasile (PSRM), 109 voturi sau 43,43%;

    - Cotoman Simion (PDM), 76 de voturi sau 30,28%;

    *comuna Ghiduleni:

    - Cuiban Aliona (PLDM), 232 de voturi sau 45,94%;

    - Gromov Anatolie (PP "ȘOR"), 115 voturi sau 22,77%;

    *satul Gordinești:

    - Duca Victor (independent), 159 de voturi sau 38,04%;

    - Borcan Olesea (PDM), 106 voturi sau 25,36%.

    Acestea fiind spuse, le dorim succese candidaților și limpezime în cuget celor ce vor merge la urne, ca să decidă soarta localității pentru următorii patru ani.

Aculina POPA

 

Acasă

În sus