BAC-2018: rezultate mai bune comparativ cu sesiunea precedentă

         În anul 2018, conform ordinului Ministrului Educației, Culturii și Cercetării nr. 413 din 02.04.2018 “Cu privire la instituirea Centrelor  de Bacalaureat, sesiunea 2018”, ordinul nr. 387 din 14.11.2017; nr. 46 din 23.01.2018  “Cu privire la aprobarea Programului de desfăşurare a sesiunii de examene-2018, în raionul Rezina au fost instituite 3 centre de BAC:          - L/t...

Dispoziție nr. 77 din 26.06.2018

”Cu privire la asigurarea măsurilor de apărare împotriva incendiilor în perioada campaniei de recoltare a culturilor cerealiere  și leguminoase de grupa I, roada anului 2018” Vezi aici textul dispoziției, pag. 1 Vezi aici textul dispoziției, pag. 2

Dispoziție nr. 73 din 13.06.2018

”Cu privire la instituirea staff-ului raional pentru coordonarea desfășurării recoltării culturilor cerealiere și leguminoase de grupa I, roada anului 2018” Vezi aici textul dispoziției



Efortul și atitudinea corespunzătoare dau rezultate pe potrivă

            Recent, elevii Școlii de Muzică pentru Copii din Rezina și-au demonstrat abilitățile în cadrul ediției 2018 a tradiționalului Concurs „Tânărul interpret”. După cum ne-a comunicat directorul Mihai Todei, în spectacol au participat elevii celor patru secțiuni ale instituției – „Instrumente cu corzi”, „Instrumente aerofone”, „Pian” și „Instrumente populare”, demonstrând rezultate frumoase, care s-au dorit a fi și confirmare a bunei pregătiri, dar și o totalizare a activității din timpul anului.

            În urma evoluării copiilor, au fost făcute totalurile, care au reliefat următorii învingători:

            1. Secțiunea „Instrumente cu corzi”, clasele inferioare:

            - locul I – Salomeia Grigoriță;

            - locul II – Alexandra Boldișor;

            „Instrumente cu corzi”, clasele gimnaziale:

            - locul I – Ionela Rusu;

            - locul II - Ana Grigoriță;

            - locul III – Emil Solovei. Toți învingătorii numiți sunt discipolii pedagogului Maria Ciolan.

            2. Secțiunea „Instrumente aerofone”, clasele inferioare:

            - locul I – Simion Corcevoi (nai);

            - locul II – Mădălin Stog (nai);

            - locul III – Olga Dragoman (flaut). Acești elevi au înregistrat rezultate frumoase, fiind îndrumați de pedagogul Ion Nistor.

            3. Secțiunea „Pian”, clasele inferioare:

            - locul I – Cristalina Meleșinschi, Mihaela Stăvilă;

            - locul III – Virginia Pavliuc;

            „Pian”, clasele gimnaziale:

            - locul I – Vitalina Sașco;

            - Locul II – Emanuela Rotaru, Patricia Rotari;

            - locul III – Valentina Sorocolet. Învingătorii sunt elevii pedagogului Galina Loscutova.

            4. Secțiunea „Instrumente populare”, clasele inferioare:

            - locul I – Mihai Platon (acordeon, pedagog – Veaceslav Tiosa);

            - locul II – Mihai Borinschi (acordeon, pedagog – Veaceslav Tiosa);

            - locul III – Vitalie Vizitiu (acordeon, pedagog – Veaceslav Milicov);

            „Instrumente populare”, clasele gimnaziale:

            - locul II – Mihai Racu, Mihai Șeremet (acordeon, pedagog – Veaceslav Milicov).

           Bravo pentru elevi și profesori, succese mari pe mai departe în lumea muzicii!

Pentru conformitate – Aculina POPA

           

 

Acasă

În sus